Domena na sprzedaż

System władzy

  • Ustrój socjalistyczny
  • Partia rządząca: Komunistyczna Partia Chin
  • Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (OZPL)
  • Rada Państwa

Najważniejsze osoby

Geografia

Gospodarka

Produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła o 8,3 procent w całym 2014 roku, wobec 9,7% w roku 2013. Pod uwagę brano działalność dużych przedsiębiorstw z rocznym obrotem co najmniej 20 milionów juanów.

PMI

Indeks menedżerów logistyki (PMI) dla nieprodukcyjnych sektorów w Chinach spadł do 53,7 w styczniu br. z 54,1 miesiąc wcześniej. Odczyt powyżej 50 wskazuje na rozwój, a poniżej 50 na depresję w branży.

 

Koleje dużych prędkości w Chinach

Opublikowano: piątek, 30, styczeń 2015 Super User

Od roku 2007 do 2014, szybka kolej w Chinach przewiozła w sumie 3,16 mld pasażerów.

29 stycznia na konferencji roboczej Chińskiej Korporacji Kolejowej (China Railway Corporation CRC), dyrektor Sheng Guangzu stwierdził, że do końca ubiegłego roku system linii kolejowych, które umożliwiają poruszanie się po nich pociągów z prędkością ponad 160 km/h, wynosił 16 tys. km. Chiny w tym względzie zajmują pierwsze miejsce na świecie. Obecnie w Chinach kolej dużych prędkości stała się już jednym z najbardziej preferowanych środków transportu.

Ziemie rzadkie

Chiny produkują 95% metali ziem rzadkich na Ziemi i nie pozwalają na eksport tych surowców w czystej postaci, jedynie w formie gotowych produktów wytwarzanych w Chinach. To właśnie zapewnia im uprzywilejowaną pozycję na świecie.

Porty morskie

W Chinach jest 2000 portów, z czego 130  przyjmuje zagraniczne ładunki. Największy port znajduje się w Szanghaju, który obsługuje 1/4 całego ruchu ładunków w eksporcie i imporcie. Kolejne wielkie porty są w Dalian i Shenzen.

Autostrady

Chiny posiadają najdłuższą sieć autostrad i dróg ekspresowych na świecie. W 2014 roku jej długość wynosiła 104,5 tys. km. Maksymalna dozwolona prędkość na autostradach w Chinach to 120 km/h.