Domena na sprzedaż

System władzy

  • Ustrój socjalistyczny
  • Partia rządząca: Komunistyczna Partia Chin
  • Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (OZPL)
  • Rada Państwa

Najważniejsze osoby

Geografia

Gospodarka

Produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła o 8,3 procent w całym 2014 roku, wobec 9,7% w roku 2013. Pod uwagę brano działalność dużych przedsiębiorstw z rocznym obrotem co najmniej 20 milionów juanów.

PMI

Indeks menedżerów logistyki (PMI) dla nieprodukcyjnych sektorów w Chinach spadł do 53,7 w styczniu br. z 54,1 miesiąc wcześniej. Odczyt powyżej 50 wskazuje na rozwój, a poniżej 50 na depresję w branży.

 

Polska gospodarka w 2014

Kategoria: Aktualności z Chin Opublikowano: środa, 28, styczeń 2015 Super User

W 2014 polska gospodarka pokazała swój potencjał. Dodatnie tempo wzrostu gospodarczego, wzrost produkcji i eksportu a jednocześnie spadek bezrobocia pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość.

Wzrost gospodarczy w III kwartale 2014 przyspieszył do 3,3%. Biorąc pod uwagę strukturę wzrostu, należy wskazać na wzrost udziału inwestycji w kreowaniu PKB. Inwestycje będą też odgrywać istotną rolę w 2015 roku, dzięki napływowi środków unijnych. Duże znaczenie dla wzrostu gospodarczego odgrywała w ubiegłym roku konsumpcja. Prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok zawierają się najczęściej w przedziela 3,0%-3,5%. Zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest konflikt między Rosją i Ukrainą. Wprowadzenie sankcji w zakresie importu towarów z Rosji przyczyniło się do pogorszenia sytuacji polskich producentów i eksporterów. Eskalacja konfliktu może skutkować dalszymi ograniczeniami wymiany handlowej z Rosją.

Ziemie rzadkie

Chiny produkują 95% metali ziem rzadkich na Ziemi i nie pozwalają na eksport tych surowców w czystej postaci, jedynie w formie gotowych produktów wytwarzanych w Chinach. To właśnie zapewnia im uprzywilejowaną pozycję na świecie.

Porty morskie

W Chinach jest 2000 portów, z czego 130  przyjmuje zagraniczne ładunki. Największy port znajduje się w Szanghaju, który obsługuje 1/4 całego ruchu ładunków w eksporcie i imporcie. Kolejne wielkie porty są w Dalian i Shenzen.

Autostrady

Chiny posiadają najdłuższą sieć autostrad i dróg ekspresowych na świecie. W 2014 roku jej długość wynosiła 104,5 tys. km. Maksymalna dozwolona prędkość na autostradach w Chinach to 120 km/h.